Jak wyczyścić skórzany portfel?
Tak w przypadku portfeli, jak i torebek czy pasków, istnieją przecież techniki pozwalające na skuteczne czyszczenie i konserwowanie skóry. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia tych metod, przez co wiele osób niepotrzebnie traci gotówkę na kupno nowego produktu, zamiast przedłużyć życie posiadanego już przez siebie portfela. Co robić, by utrzymać go w dobrym stanie przez wiele lat?
Lepiej zapobiegać niż czyścić!
Najczęściej popełnianym przez właścicieli skórzanych portfeli błędem jest trzymanie tego skórzanego wyrobu w miejscu, w którym jest on narażony na kontakt z ostrymi przedmiotami. Są nimi zazwyczaj wrzucone do torebki lub kieszeni płaszcza klucze. Rysują one powierzchnię skóry, pozostawiając nieestetyczne ślady. Jeśli chcemy temu zapobiec, wkładajmy portfel do osobnej przegródki w torebce. Odizolujmy go również od czynników, które mogą być źródłem zabrudzeń, przede wszystkim żywności i kosmetyków.
Usuwanie zabrudzeń na zewnętrznej części portfela
Nie ma jednej, uniwersalnej metody czyszczenia skórzanych portfeli - wszystko zależy od gatunku tego materiału. Jeśli mamy do czynienia z najzwyklejszą, niefarbowaną skórą, możemy przetrzeć ją miękką szmatką lub ściereczką z mikrofibry z wodą i octem. Pomocna może okazać się również pozyskiwana z żywicy drzew iglastych substancja - terpentyna. Znakomicie rozpuszcza ona tłuszcze.
Przestrzegamy przed używaniem do czyszczenia skóry mydła lub pokrewnych mu środków. Ich użycie będzie przeciw skuteczne - na portfelu pozostanie osad, który nie tylko brzydko wygląda, ale może też po wyschnięciu spowodować pękanie powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów do czyszczenia galanterii. Ich skuteczność jest bardzo różna, warto jednak wypróbować działanie przynajmniej niektórych z nich. W zależności od charakteru zabrudzeń, powinniśmy wykonywać innego rodzaju ruchy. Jeśli chcemy pozbyć się konkretnej plamy, powinniśmy poruszać szmatką w jednej płaszczyźnie. Gdy usuwamy ogólne zabrudzenie, lepiej sprawdzą się ruchy okrężne, które pozwolą nam na pozbycie się warstwy zanieczyszczeń z całej powierzchni portfela.
Mycie wnętrza portfela
Warto przypomnieć, że portfel czyścimy nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Oczywiście najpierw musimy wyjąć z niego wszystkie pieniądze i dokumenty. Zacznijmy od odwrócenia portfela i pozbycia się wszelkich znajdujących się w nim okruszków. Teraz wnętrze wymyjmy dokładnie mokrą ściereczką. Wilgotny portfel odstawmy do wysuszenia. Najlepiej po prostu położyć go na półce w pokoju. W żadnym wypadku nie suszmy skóry na słońcu albo kaloryferze! Grozi to zmianą jej właściwości, stwardnieniem i powstaniem odkształceń. Warto więc poczekać trochę dłużej, ale zachować dotychczasowy wygląd portfela.
Pielęgnacja portfela skórzanego
O wyczyszczony portfel powinniśmy odpowiednio zadbać. Najważniejszą częścią konserwacji galanterii jest natłuszczanie. W zależności od rodzaju skóry używamy do tego różnych środków. Jeśli mamy do czynienia z niepowlekaną powierzchnią, możemy wykorzystać pastę do butów o odpowiedniej barwie. Użyteczna jest w tym wypadku również gliceryna - substancja tradycyjnie wykorzystywana w garbarstwie. Skórę barwioną zabezpieczamy natomiast woskiem pszczelim - użycie innych środków mogłoby bowiem skutkować usunięciem farby. Lakierowana skóra może być natłuszczona oliwą z oliwek, dzięki której nadamy portfelowi eleganckiego połysku. Portfel ze skóry to dobry wybór.
Czyszczenie skóry a jej renowacja
Pierwszym etapem odnawiania skórzanego portfela jest jego umycie. Jeśli do renowacji przystąpimy z pominięciem tej fazy, zaimpregnujemy znajdujące się na powierzchni skóry zabrudzenia. Gdy chcemy zachować na dłużej efekt czystości i po prostu poprawić wygląd portfela, na którym widać już wyraźne ślady użytkowania, możemy nałożyć na niego środek koloryzujący. Wcieramy go dokładnie, nie pomijając trudno dostępnych miejsc, a następnie zabezpieczamy woskiem. Dopiero odnowiona skóra będzie sprawiała wrażenie odpowiednio czystej.
Czyszczenie galanterii, w tym damskich i męskich portfeli, nie jest wcale trudne. Proces ten należy jednak traktować jako tylko jeden z kilku sposobów na zapewnienie skórze świeżego i zadbanego wyglądu. Możemy być pewni, że nasz portfel będzie nam wdzięczny za właściwe traktowanie i odwdzięczy się wieloletnią służbą!